THY uçağında tarihin en acı anonsu gerçekleşti

İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Piriştine Havalimanı’na gitmek üzere havalan Türk Hava Yolları’nın Boeing 737-800 tipi yolcu uçağından kule görevlisine verilen bilgi kayıtlara; THY uçağında tarihin en acı anonsu olarak geçti. Uçağın havalanmasına kısa bir süre kala hasta bir yolcu kal krizi geçirdi, ses kayıtlarına yansıyan o anda, THY pilotu Atatürk Havalimanı kule görevlisine; şuanda uçağımızdaki bir hastamız vefat etmek üzere ambulans gönderir misiniz şeklinde bilgi verdi. 91 yolcunun bulunduğu Türk Hava Yollarına ait TK1017sefer sayılı uçak Atatürk Havalimanı’ndan Piriştine’ye gitmek için saat 09.45’de havalanmak üzere Sefaköy-Florya yönündeki pist başına geldi. İşte bu anda 59 yaşındaki kanser hastası Kosovalı kadın yolcu fenalaştı.

Rahatsızlanan kadın yolcuya ilk müdahale, kabinde kabin memurları tarafından yapıldı, kadının kalp krizi geçirdiği belirlenince pilota hasta yolcunun durumu hakkında bilgi verildi. Boeing 737-800 tipi uçağın pilotu işte bu anda kalkıştan vazgeçerek park yerine dönme kararı verdi, dönerken Hava Kontrol Merkezi’ne, şuanda bir hastamız vefat etmek üzere en kısa yoldan bize bulunduğumuz yolu muhafaza edelim, ambulans göndere bilir misiniz? İfadelerini kullanarak en acı anonsunu yaptı. Hava Kontrol Merkezi uçağın bulunduğu konuma ambulans gönderirken Kosovalı kadın yolcu yapılan bütün müdahalelere rağmen yaşamını yitirdi. Türk Hava Yolları uçağı yaşanan bu acı olaydan dolayı gecikmeli olarak saat 12.00’de Piştine’ye eksik yolcuyla tekrar havalandı.

Uçaklarda kuru hava, kabinlerdeki hava basıncı gibi sebeplerden bazı yolcular rahatsızlık yaşayabiliyor, uçaklardaki hava basıncı insan sağlığına uygun olarak sabitlenmiştir ancak uçakların sıklıkla uçtukları 11 bin metrelik yükseklikte, kabindeki hava basıncı deniz seviyesinden 1500-2500 metre yükseklikte olan basıncı etkiler. Bunun sonucu olarak kana karışan oksijen miktarı düşer, vücuttaki gazlar genişler, bu durum sağlıklı insanlarda risk yaratmasa da kalp ve solunum rahatsızlığı olanlarda sorun çırakma olasılığı fazladır, bir de alkol kullandıysa risk daha da artar. Uçakta bulunmak panik atak hasta için sağlık kuruluşlarına ulaşamamak olduğundan atağı artabiliyor ve kalp krizi ile karıştırılıyor, yaşanan bu olaylara karşı uçaklardaki ilk müdahale tedbirleri bazı hastaların hayatını kurtarabiliyor.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi