THY uçağında yaşanan ilginç olay şaşırttı

THY uçağında yaşanan akıl almaz olay şu şekilde gerçekleşti; İstanbul’dan Etiyopya Klimanjaro’ya giden Slovenya vatandaşı Anton Cestnik kriz geçirip,etrafını tedirgin edip yolcuları rahatsız etmeye başlayınca pilot ilginç bir olay yaşatarak yolcular şaşırttı ve İstanbul Hava Limanı’na geri döndü.. Sinir krizi geçirip, önündeki yolcuları hedef alarak koltukları tekmelemekle kalmayıp uçağın kumandasını ve koltuğun yan kısımlarını kıran Anton Cestnik ve ailesi uçaktan indirilip polis karakoluna götürüldü. Polise verdiği ifadede panik atak rahatsızlığı olduğunu ve bunun ispatı olarak da yanında olan rahatsızlığına dair ilaçları gösterdiği belirtildi. Cestnik ve ailesi ile ilgili yapılan adli işlemler tamamlandıktan sonra İNAD yolcu (Kabul edilemez yolcu) işlemi gereğince geldiği istasyon olan Münih’e gönderildi.

THY Basın Müşavirliği İstanbul’a indirilen yolcu ile ilgili THY’nin yolcudan şikâyetçi olduğu konusunda açıklama yaptı. İstanbul’dan 12 Ocak akşamı 19.37’de havalanan TK0673 İST-JRO-MBA sayılı uçak Mısır hava sahasındayken eşi Klavdija ile birlikte yolculuk yapan yolcunun kriz geçirip diğer yolcuları rahatsız edince kabin memurları sakinleştirmeye çalışmış fakat yolcu kabin ekibini ve diğer yolcuları da darp etmeye devam etmiştir. Eşiyle de tartışan kişiye kelepçe prosedürü uygulanmış, kelepçeyi de kıran kişi kontrol altına alınamayınca diğer yolcular bu şekilde yolculuk yapmak istemeyince kaptan pilot, Anton Cestnik’ten dolayı Antalya’ya divert kararı almış fakat uçağın iniş için uygun şartların oluşmamasından dolayı divert yönünü Atatürk Havalimanı’na çevirmiştir şeklinde açıklamada bulundu.

İstanbul’dan havalanıp Kahire’ye kadar gidip dönmek zorunda kalan THY uçağının gidiş-geliş için yaklaşık 20 ton yakıt harcadığını, bu yakıtın maliyetinin ise 11 bin dolar yani 42 bin TL olduğu ifade edildi. Yakıt masrafının yanında uçağın uçuş programında değişiklik yapılmak zorunda kalındığı, güzergahının değişip zamanın uzamasından dolayı mürettebatın mesaisinin dolduğu için yeni bir ekibin sefere gönderildiği, böylece THY’nin yolcularının yaşadığı manevi hasarın yanında maddi hasarının da göz ardı edilemeyeceği belirtildi. Yetkililer, kaptan pilotun mesaisinin dolacağından ve Mısır’la ilişkilerdeki sorun nedeniyle Kahire’ye inemediğini, Antalya’ya da uçuş şartlarından inemediğinden kaynaklanan masraflar ile uçaktaki yolcuların her birinin mağduriyeti gereği dava haklarını saklı tuttuklarını belirttiler.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi