Thy uçakları kar nedeniyle Brüksel’e inemedi

Avrupa ülkelerini etkisi altına alan kar yağışı yoğunluğunu gittikçe arttırdığından dolayı hayatı birçok alanda etkilediği gibi hava trafiğini de olumsuz etkilendi ve brüksül’e inmesi gerek uçak inişini gerçekleştiremedi. Ve Türk Hava Yolları uçakları da inmekte zorluklar yaşadı. Kar yağışı geçtiğimiz yıllara göre şiddetini daha erken artırırken kar nedeniyle önceden yapılan hazırlıkların yetersiz kalması sonucu THY uçaklarının Brüksel hava alanına inemediği yetkililer tarafından bildirildi. Biri İstanbul Atatürk hava limanından diğeri ise İstanbul Sabiha Gökçen Hava limanından kalkış yapan Türk Hava Yollarına ait iki uçak hava şartlarında gerçekleşen olumsuzluk nedeni ile Brüksel hava limanı yerine Almanya’nın Düsseldorf kentinde bulunan Düsseldorf hava limanına inmek mecburiyetinde kaldığı belirtildi.

THY ile birlikte diğer hava yolu şirketlerine ait uçakların Amsterdam seferlerinde de bazı aksaklıkların meydana geldiği yapılan açıklama ile gelen bir başka bilgi. Yetkililerin yaptığı açıklamaya göre olumsuz hava şartları Hollanda’yı da etkisi altına aldığından Amsterdam’a yapılan seferlerde en az 5 saatlik gecikmenin yaşandığı söylendi. Bu gibi durumlarda önceden pistlerin açık kalması için önlemler alınmakta fakat görüş mesafesinin azalması uçakların iniş ve kalkışını olumsuz etkilemektedir. Olası bir kazaya meydan vermemek için hava limanlarında çalışan tüm ekipler teyakkuza geçmiş durumdalar. Türk Hava Yollarının yanında diğer hava yolu şirketleri de karşılaşılan aksaklıklar nedeni ile yolcularda oluşacak gerginliği minimize etmek için yoğun çaba harcıyorlar.

Yoğun kar yağışı ile birlikte gelen fırtına Belçika’nın yanı sıra İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, İsveç ve İsviçre’de de etkisini sürdürüyor. Belçika’da etkili olan olumsuz koşullar tünellerin ve alt geçitlerin kapanmasına neden olurken İngiltere’nin bazı bölgelerinde on binlerce kişi elektriğin gelmesini bekliyor. İsviçre ve Hollanda’da hava limanları pistlerini uçak trafiğine kapattığından dolayı Türk Hava Yolları uçakları da bu durumdan nasibini aldı. Özellikle Avrupa’nın batı kesimlerini etkisi altına alan yoğun ve etkili fırtına ve kar yağışı bu bölgelerin alarma geçmesine neden oldu. Her ne kadar en yakın hava alanlarına iniş yapsalar da bu durumdan en çok etkilenen gitmeleri gereken yere zamanında ulaşamayan yolcular olmaktadır.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi