THY yakıt tasarrufu yaptı, karbon salınımını azalttı

Yakıt verimliliği konusunda çalışmalar yapan Türk Hava Yolları (THY) yakıt tasarrufu yaptı, karbon salınımını azalttı 9 yıl önceki rakamlara kıyasla yüzde 20 daha verimli uçuşlar gerçekleştirdi. THY Basın Müşavirliği, çevrenin korunması ve küresel sorunların en önemlisi haline gelen iklim değişliği ile mücadele konusunda çalışmalar yaparak yakıt verimliliğini artırarak karbon ayak izini azaltması konusunda açıklama yaptı. Türkiye’nin her köşesinde ve 120 ülkedeki uçuş noktalarında çevreye duyarlı olarak yürüttüğü operasyonlarını ekonomiye ve çevreye sorumluluk bilinciyle hareket ettiği, sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunmaya çalıştığı belirtildi. 2016 yılında yakıt verimliliği alanındaki başarılı uygulama sonucunda 43 bin 975 ton yakıt tasarrufu sağlanarak 138 bin 522 ton karbon salımının önlendiğini açıklandı.

2016 yılında 138 bin 522 ton karbon salımının önlenmesi ile 2008 yılından bu güne toplamda 1 milyon 329 bin 783 ton karbon salınımın engellendiği, 2008 yılında gelecek nesillere daha temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmak için, hem ulusal hem de uluslar arasında takdir toplayan “Yakıt Tasarruf projesi” hayata geçirildi. Yakıt Tasarruf Projesi ile ülke çapında birçok kurum tarafından da ödüle layık görülen THY, dünyadaki en genç filoya sahip olduğunu, 2023 yılına kadar da filosuna eklemeyi planladıkları yüksek verimliliğe sahip yeni seri Airbus ve Boeing uçaklar sayesinde karbon ve gürültü emisyonlarını daha da azaltmayı hedefledikleri yönünde açıklama yaptı.

Amerika/Kanada ve Avrupa hatlarında uçuş yapan havayolu şirketleri arasında yakıt verimliliğini ve buna mukabil gelen karbon yoğunluğunu kıyaslayan “Uluslararası Temiz Ulaşım Konseyi (The International Council on Clean Transportation, ICCT), raporunda 20 şirket arasında yakıt verimliliği açısından THY’nin 4.sırada olduğunu açıklandı. Üçüncü sürdürülebilirlik raporu yayınlanan THY’nin 2015 yılında yayınladığı sürdürebilirlilik raporu, 2016 LACP Spotlight Awards-Global İletişim Yarışması’nda altın ödüle layık görülmüştü. Uçakların yakıtlarından kaynaklı çevre üzerindeki olumsuz mümkün olduğunca en aza indirgeyerek çevre kirliliği ve iklim değişikliğiyle mücadelede tedbirlerini en kararlı şekilde yerine getirmeye çalışan THY’nin, sosyal ve çevre sorumluluklarını bilinçli bir şekilde gerçekleştirmeyi itinayla planlamaya devam ettiği ifade edildi.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi