THYnin Erbil Biletleri El Yakıyor

Bir süredir Türkiye Erbil arasında yapılmakta olan uçak seferlerine ara verilmiş olması ve alınan yeni karar ile Türkiye’den Kuzey Irakın Erbil kentine uçuş yasağı kaldırılmasının ardında THY uçak biletleri fiyatları tavan yaparak el yakmaya başladı. Uçuş yasağının kaldırılmasının ardından 26 Mart 2018 tarihinde Türkiye-Erbil THY uçakları seferlerine başlamış olup bilet fiyatları da el yakmaya başladı.

Kuzey Irak referandumu sırasında ortaya çıkan ortam ve yeni durum sebebiyle Türkiye Erbil’e yapılan uçak seferlerini askıya almıştı. Bu durum yaklaşık altı ay gibi süre devam etmiştir. Uzun süredir uçuşların yapılmamsı sebebiyle Türk Hava Yollar uçaklarının yapacağı seferlerde ilk gün olan 26 Mart 2018 tarihinde yapılacak olan uçuşun tüm biletleri anında satıldı. Bunun yanında THY’nin yapacağı diğer uçak seferlerine ait bilet satışlarında da uçak bileti fiyatlarının oldukça yüksek olduğu dikkatleri çekmektedir.

Kuzey Irak’ta yapılan referandum sonrasında Türkiye ile kuzey Irak arasında yapılmakta olan uçak seferlerine belli bir süre ara verilmişti. Yapılan görüşmeler ile Kuzey Irak Erbil’e Türkiye’den uçak seferleri yeniden başlatıldı. Türk Hava Yolları altı ay sonra yeniden Erbil uçuşlarına başlamıştır. 26 Mart 2018 Pazartesi günü iki nokta arasındaki uçuş yasağının kaldırılmasının ilk günü olarak Türk Hava Yolları uçak seferleri yeniden başlamış bulunmaktadır. Erbil uçak seferleri için satışa çıkarılan biletlerin ilk güne ait olanları hemen biterken sonraki günlerle ilgili olarak satışta buluna uçak bileti fiyatları da oldukça yüksek fiyata satılmaya başlandı. THY Erbil uçak bileti fiyatlarının zaman zaman 3 bin liraya kadar yükseldiği öğrenildi. Şu ana kadar satışa sunulan tüm biletlerin kısa sürede tükendiği ve seferlerin devam edeceği açıklandı. Bilet fiyatlarındaki yükseklik Avrupa biletleri ile karşılaştırıldığında Avrupa için satışa sunulan bilet fiyatları 500 TL olarak belirlenirken Erbil uçak biletleri 2600 TL civarında satışa sunulmaktadır.

Türk Hava Yolları seferlerinin başlaması ile Erbil’e gidecek olanların sayısının çok yoğun olduğu ve bunun uçak biletlerine yansıdığı görülmektedir. Aşırı talep sebebiyle uçakların doluluk oranının % 100 olduğu ve bu oranın uçak bileti fiyatlarını yükselttiği ifade edilmektedir. Yapılacak ilk seferin uçak biletlerinin tükendiği ve fiyatlarının da 3000 TL civarında satıldığı söylendi.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi