Uçak 12 bin metrede fırtınadan böyle geçti

Yıldırımlara neden olan elektrik yüklü bulutlar elverişsiz hava şartlarında pilotlara zor anlar yaşatabiliyor, uzun menzilli Airbus 330 tipi Türk Hava Yollarının uçağı 12 bin metrede fırtınadan böyle geçti. Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’den İstanbul’a gelen uçak atmosferdeki fırtınada ender görülen Aziz Elmo isimli elektriklenme olayının içinden geçti, fırtına bulutlarının içinde elektrik yüklü alanlar bir araya gelip şartlar oluşunca bu tür olaylar gözlenebiliyor. Kötü hava şartlarının olduğu zamanlarda pilotlar, şiddetli fırtına bulutları olarak da bilinen CB bulutlarına yakalanmamaya özen gösterirler, birkaç gün önce THY uçağının 12 bin metre yüksekte kötü hava şartlarının pilotlara ne kadar zor zamanlar yaşadıklarını gözler önüne serdi.

THY’nin Airbus 330 tipi uzun menzilli uçağı Abu Dabi’den İstanbul’a gelirken İran hava sahasında 12 bin yükseklikte iken pilotların kabusu olarak bilinen CB bulutlarına yakalanmamak için büyük çaba sarf etti, kokpit ekibi tırmanışa geçerek CB bulutlarından kurtulmaya çalıştı. Bütün çabalara rağmen Aziz Elmo Ateşi olarak bilinen, gök gürültülü ve şimşekli havalarda çoğunlukla çıtırtılı bir sesle oluşan, fırtınalı havalarda sivri uçlu yapıların tepelerinde görülen genellikle parlak ışık noktası halinde meydana gelen atmosferik olaydan kurtulamadı. Aziz Elmo Ateşi’nin içinden saatte 780 kilometre hızla geçen THY uçağında kokpitten bütün görselliğiyle görülen ışık kümesi ürkütücü olduğu kadar muhteşem bir görüntü oluşturdu.

Bu muhteşem görsel şölen Emre Çıngar isimli genç pilotun kokpite yerleştirdiği sabit kamerayla kaydedildi, çekilen video sosyal medyada paylaşılınca büyük ilgi gördü ve tıklanma rekoru kırdı. Uçak, kokpit ekibinin büyük uğraşılarının ve işinde uzman pilotların başarılı uçak yönetimi ile sorunsuz olarak yoluna devam etti. Bu tür olaylar kötü hava şartlarında oldukça fazla gerçekleşmekte fakat çoğu kaydedilememektedir, genç pilotun bu anları kaydetmiş olması bu olayı hafızalara kaydetmiş, yüzlerce insanı uçurmanın sorumluluğu altında olan pilotların havada iken ne tür olaylarla karşılaştığını, kötü hava şartlarındaki bu tür riskli olaylarda uçakların, kimsenin burnu bile kanamadan iniş yapmaları işinde uzman, soğukkanlı kokpit ekibine bağlı olduğunu gösterdi.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi