Uçuşlarda yanınızda bulunması yasak olanlar

Yurtdışı uçuşlarında güvenliği en iyi derecede sağlayabilmek amacıyla düzenlenmiş ve yanınızda bulunmasının yasak veya kısıtlanmış olduğu eşyalar bulunmaktadır. Bu eşyaları kabin bagajınıza alacağınız çantada bulundurmanız durumunda güvenlik kontrolü sırasında sorun yaşayabilirsiniz. Bu nedenle uçuştan önce mutlaka bileti aldığınız havayolu şirketinin yasaklamış olduğu eşyaları incelemelisiniz. Aksi takdirde bu eşyalar uçağa alınmayacaktır. Yurtdışı uçuşlarında yanınızda bulunması yasak olan eşyalar şunlardır;

• Kesici ve delici eşyalar: tıraş bıçağı, makas, çakı, şiş, iğne, bıçak, sivri uçlu şemsiye vb.
• Spor ekipmanları: kaykay, zıpkın, olta, havai fişek ve benzeri patlayıcılar, golf takımı, kamp gazı vb.
• Elektronik aletler: saç maşası, saç kurutma makinesi ve saç düzleştiricisi.
• Patlayıcı ve yanıcı maddeler: alkol oranı %70’i aşan içkiler, patlayıcı kapsüller, el bombaları vb.
• Kimyasal ve toksik maddeler: asitler, yangın söndürücüler, zehirler, ani alev alabilen ve yanabilen madderler vb.
• Diğer aletler: çelik halat ve kelepçeler, balta, çekiç, kazma, tornavida, matkap, fazla sayıda çakmak.

Bu eşyaları el bagajınızda bulundurmanız kesinlikle yasak olurken, sıvı maddelerin kısıtlanmasına yönelik kurallar mevcuttur. Uçuş esnasında yanınızda bulundurduğunuz sıvı haldeki maddelerin 100 ml’lik şeffaf poşetlerde olması ve toplamda 1 litreyi geçmemesi gerekmektedir. Aksi durumdaki sıvı maddeler uçağa alınmamaktadır. Bu nedenle sıvı maddeleri kayıtlı bagajınızda taşımanız önerilmektedir. Krem, losyon, yağ, şurup, su, diş macunu, sprey, jel veya şampuan gibi her türlü sıvı bu kısıtlamaya maruz kalırken, sadece ilaç ve bebek mamasının taşınmasına müsaade edilmektedir. İlaçların orijinal kutusunda olması ve yanında reçetesinin bulunması gerekmektedir. Bebek mamasının ise, bebeğin de uçakta bulunması suretiyle sadece yeteri kadar bulundurulmasına izin verilmektedir.
Patlayıcı ve tehlikeli maddeler dışındaki her türlü eşya veya sıvı maddenin uçak altı bagajda taşınmasına yönelik bir yasak bulunmamaktadır. Bu sebeple, yolcular tarafından bu eşyaların el bagajı yerine kayıtlı bagaja konulması gerekmektedir. Bu tür eşyaların kabin bagajında taşınması halinde, bu ürünlerin bırakılması istenmektedir. Ürünleri bırakmayan yolcuların ise, havayolu şirketi tarafından uçuş hizmetinden yararlanmaları engellenmektedir.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi