Yozgat THY Uçak Bileti

Yozgat ilinde havalimanı bulunmadığından şu an için THY şirketinden uçak bileti satın alabilmek mümkün olmayıp gelecek dönemde havalimanının ihale sürecinin tamamlanması ve inşa edilip hizmete açılması ile birlikte Yozgat uçuşları da gerçekleştirilmeye başlanacaktır. Iç Anadolu bölgesinde bulunan ve yaklaşık olarak 400 bin nüfusun bulunduğu Yozgat kenti, bölgenin en eski yerleşim yerlerinden birisi olma özelliğine sahiptir. Hititler uygarlığının uzun süreç boyunca hüküm sürdüğü bölgede eski dönemlerde Oğuz Türklerinin Bozok koluna mensup üyeleri de yaşamlarını devam ettirmiştir. 14 ilçeye sahip olan kentin doğusunda Sivas ve batısında Kırşehir illeri yer almaktadır. İl ekonomisinin en önemli gelir kaynakları arasında tarım ve hayvancılık bulunmaktadır.

Yarı kurak bir iklimin hakim olduğu kentte tahıl ve baklagil üretimi yoğun bir şekilde yapılmaktadır. Kentte gezilecek rotalara bakıldığında ise doğal ve kültürel güzelliklerin ön plana çıktığını söyleyebilmek mümkündür. İçerisinde çok sayıda tarihi eser bulunan Yozgat Müzesi, bölgenin geleneksel mimarisinin en iyi örneklerinden birisi olarak dikkat çeken Karslıoğlu Konağı ve Anadolu’da ilk termal tedavi merkezi olarak kullanılan BasilicaTherma gibi yerler ziyaret edilebilecek noktalar arasındadır. Bahsedilen yerler haricinde Akdağmadeni Ormanı ve Kerkenes Harabeleri gibi rotalar da görülmeye değer yerler içerisindedir. Kentte yer alan konaklama seçeneklerine bakıldığında ise pansiyon ve apartların yanı sıra 4 ve 5 yıldızlı oteller de mevcuttur.

Yozgat yemek kültüründe ise bakliyat ve et ağırlıklı yiyecekler ön plana çıkmaktadır. Bölgeyi ziyaret edecek konukların mutlaka tatması gereken lezzetler arasında Desti Kebabı, Yozgat Böreği ve İncir uyutması gibi yiyecekler bulunmaktadır. Kentte bulunan popüler restoranlar arasında ise Desti Restoran, İhtiyarin Yeri Et Mangal ve Kervan Pide Kebap Salonu gibi mekanlar bulunmaktadır. Kentteki eğlence imkanlarına bakıldığında ise gece hayatının oldukça sakin geçtiğini ve halkın kafe, restoran gibi mekanlar ile festivaller sayesinde eğlenebildiğini söylemek mümkündür. Kentte her yıl düzenli olarak Bağ Şenlikleri, Sılaya Dönüş ve Yağmur Baba Yayla Şenlikleri gibi aktiviteler gerçekleştirilmektedir.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi