Yurt dışı pasaport işlemlerinin püf noktaları

Yurt dışı seyahatlerine çıkabilmek için almanız pasaport evrakı içi bazı püf noktalar ve zorunluluklar vardır, bu zorunlulukları yerine getirdikten sonra kolay bir şekilde pasaportunuzu çıkarabilirsiniz. Pasaport çıkarmak için gereken evraklar; nüfus cüzdanının aslı, iki adet biyometrik fotoğraf ve pasaport harcının yatırıldığını gösteren dekontlar olarak belirlenmiştir. Bu şartları yerine getiren, polis tarafından aranması ya da yurt dışına çıkma yasağı bulunmayanların pasaportu sorunsuz bir şekilde çıkmaktadır. Tabi bunların dışında bir de seyahat etmek istediğiniz ülkenin şartlarını da göz önüne almak gerekmektedir. Eğer seyahat edeceğiniz ülke, vizeleri iptal etmişse maalesef o zaman seyahatinizi askıya almanız gerekiyor.

Günümüzde bir çok politik sebepten ötürü bazı ülkeler, yaptırım amacıyla ülkelerine giriş – çıkışlar da problem yaratabiliyor. O yüzden seyahat etmek istediğiniz ülkenin o an ki vize politikalarını araştırarak pasaport başvurusunda bulunmanız yararınıza olacaktır. Bunların dışında kişisel olarak yurt dışına seyahat engelinizin olup olmadığını bilmeniz de size fayda sağlayacaktır. Yaşamış olduğunuz bir durumdan veya işlemiş olduğunuz bir suçtan ötürü yurt dışına çıkma yasağı almış olabilirsiniz. Böyle bir engelliniz yok ise ve gideceğiniz ülkenin de her hangi bir seyahat kısıtlaması yoksa işlemlerinizi çok rahat bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Pasaport çıkartma işlemlerin de dikkat etmeniz gereken bir kaç husus daha vardır.

Bunlar sizin faydanıza olabilecek konulardır, örneğin bir öğrencinin, 18 yaşının altındaki bir çocuğun ve engelli bir bireyin aldığı pasaportlar farklılık göstermektedir. Öğrenci pasaportunu ele alacak olursak 25 yaşını doldurmamış öğrenciliği devam eden kişilerin alabildiği evrak türüdür. Öğrencilerden pasaport harcı alınmaması bu evrak türünün avantajlarından biridir, öğrencilerin bu evrakı çıkartması için okullarından alacakları son 2 aya ait ıslak imzalı bir öğrencilik belgesi ve E-devlet kaydı yetmektedir. Pasaport için gereken işlemleri tamamladıktan sonra tek yapmanız gereken evrakın gelmesini beklemek oluyor. Ancak bu konuda da küçük bir püf nokta bulunuyor, eğer evrakın yolda kaybolabileceğini ya da geç geleceğini düşünüyorsanız pasaportunuzu gidip kendinizin alması daha iyi olacaktır. Pasaportlar Ankara Gölbaşı Pasaport Basım Merkezin de basılmaktadır, imkanınız varsa gidip oradan almanız kargonun gelmesini beklemekten daha kısa sürecektir.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi