Yurt dışı uçuşlarda yapılmaması gerekenler

Yurt dışı gitmek istediğiniz de biletinizi alıp hazırlığınızı yaptıktan sonra havalimanına gidebilirsiniz, fakat uçuşlarda yapılmaması gerekenler en az yapmanız gerekenler kadar önemli bir nokta teşkil etmektedir, zira yurt dışı uçuşlarda yapılmaması gereken noktalarda bir aksilik yaşarsanız gitmek istediğiniz ülkeye giriş yapamayabilirsiniz. Öncelikle yurt dışı uçuşlarda çok sıkı bir valiz kontrolü sağlanmaktadır. Yurt içi uçuşlarda kimi zaman görevlilerce hoş görülen durumlar yurt dışı uçuşlarda çok katı yasaklar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilindiği üzere biri el bagajı olarak adlandırılan diğeri ise bagaja verilecek bagajlar olarak adlandırılan iki tür valiz vardır. Yurt dışına çıkarken bu iki tür valizin kaç kg olması gerektiği, içerisinde nelerin bulunup bulunamayacağı hususunda ayrıntılı olarak seyahat edeceğiniz havayolu firmasının web sitesini incelemeniz gerekir.

Valiz kuralları havayolu şirketleri arasında farklılık gösterse de valiz içerisinde taşınmaması gerekenler noktası genellikle tüm havayolu firmalarında aynıdır. El bagajı da denilen kabin bagajınızda kesinlikle yanıcı, delici, kesici aletler taşıyamazsınız. Ancak sıkça yapılan bir hata el bagajında sıvı da taşınamayacağı yönündedir. Bu husus tamamen yasak olmamakla birlikte bir kısıtlamaya tabidir şöyle ki; kabin bagajınızda 0.5 ml’den daha küçük olan deodorant ve parfümleri yanınızda taşıyabilmeniz mümkündür. Ancak daha büyük miktarda veya birden fazla parfüm vb. yanınıza kesinlikle almamalısınız.

Yurt dışı uçuşlarda yapılmaması gereken en önemli nokta sizin kendinizi gittiğiniz ülkenin pasaport kontrolünde tanıtabilmenizdir. Başka bir ifadeyle örneğin; pasaportunuzu on yıllık aldınız ve şu an 8 yıldır bu pasaportu kullanıyorsanız ve yeni vize aldıysanız bazı ülkelerin vize başvurularında kendilerinin fotoğrafınızı çekerek vizeye koydukları düşünüldüğünde birbirinden farklı fotoğraflarınızın olması kaçınılmaz olmaktadır. Bu nedenle uçuşunuzdan hemen önce en azından vizenizi aldıktan sonra kendinizde çok fazla değişiklik yapmamanızı önermekteyiz, zira yurt dışındaki pasaport kontrolünde pasaporttaki kişinin siz olmadığına dair güvenlik güçlerinde bir izlenim bırakırsanız havaalanı polisi ile birtakım sorunlar yaşayabilirsiniz. Yurt dışı uçuşlarda aktarmalı bir uçuş yapmaktaysanız ve farklı hava yolu firmaları ile yapacaksanız bunu, valizinizin aktarma esnasında tekrar alınmasını sağlamak zorundasınız, ancak aynı havayolu şirketi ile seyahatinizi tamamlayacaksanız ilk kez check-in yaparken kontuar görevlisine valizinizi aktarma esnasında almak istemediğinizi söyleyin bu şekilde gideceğiniz yere kadar bir daha valiz aramak zorunda kalmazsınız

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi