Yurt dışı vize alımları nasıl oluyor

Schengen vizesi için başvuru yapabilmek için öncelikle ilgili konsolosluktan vize servisleri bölümünden randevu almak gereklidir çünkü eskiden olduğu gibi yoğunluk yaşanmaması için vize servisleri böyle bir uygulama getirmiştir. Randevu konusunda bazı püf noktaları göz önünde tutarak vize alırken zaman kaybınızı azaltabilirsiniz. Bu yollardan ilki, randevu tarihleri ile ilgili yapmanız gereken araştırmadır. Aynı anda gitmek istediğiniz ve sizin bulunduğunuz ülkede randevu alacağınız tarihlerde tatil günleri olup olmadığına dikkat edilmeli ve şayet o tarihlere denk geliyorsa randevuları en az 1,5 ay önceden almanız tavsiye edilmektedir. Telefonla randevu almaya çalışmak sizde zaman kaybettirecektir. Konsoloslukların ilgili birimlerinden online randevu almak telefonla randevudan oldukça pratik ve hızlıdır. Daha hızlı vize almak ve zaman kazanabilmek için, randevu işlemleriyle beraber, kolay yollardan gitmek sizin adınıza oldukça avantajlı olacaktır.

Schengen vizesi veren ülkeler ikinci veya üçüncü başvurularda daha fazla süreli vizeler verebilmektedirler. Bu sebepten dolayı sıklıkla ve kolaylıkla gidebileceğiniz bir Master ülke belirlemek mantıklı bir hamle olacaktır. Seyahat yapmaya Schengen vizesi aldığınız ülkeden başlamak önemli bir ayrıntıdır. Eğer vizenizi doğru şekilde kullanırsanız bir dahaki vize başvurularınızda daha uzun süreli vize alma ihtimaliniz artmaktadır. Bir diğer tavsiye olarak da gittiğiniz ülke için, o ülkeye daha sonra tekrardan gideceğinizin garantisini verin. Eğer vize başvurusu yaptığınız ülke için, ilk başvurunuzda, birkaç sonra tekrar gideceğinizi garanti eden belgeler, yani, uçak bileti ve otel rezervasyonu gibi, uzun süreli vize alma şansınız artmaktadır.

Başvuruda bulunmadan önce hangi ülkenin daha uzun süreli bir vize vermeye yatkın olduğuyla ilgili bir araştırma yapın. İspanya, İtalya ve Yunanistan gibi ülkelerin diğer ülkelere göre daha uzun süreli vize verdiği yapılan yorumlar arasındadır. Yani tavsiyemiz daha uzun süre vize veren ülkelere başvuruda bulunmanız yönündedir. Bir diğer tavsiye olarak banka hesaplarınızda olduğundan biraz fazla para göstermeye çalışmaktır. Vize alırken, vizeyi alabilmenizin önemli ayrıntılarından biri, vizeyi veren ilgili birime seyahat ettiğiniz ülkede seyahat süresince yetecek kadar paranızın olduğunuzu kanıtlamanızdır.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi