Yurt dışına çıkmadan önce yapılması gerekenler

Seyahatiniz öncesi bazı önlemleri alarak daha güvenli bir şekilde gezilerinizi yapabilirsiniz. Özellikle yurt dışına çıkmadan önce yapılması gereken noktalar çok mühimdir, zira yurt dışı uçuş planları genellikle çok önceden yapılan oteli vs. her şeyi en ince ayrıntısına kadar hesap edilen uçuş planları olduğundan yaşanabilecek en ufak bir aksaklık tüm planların alt üst olmasına sebep olabilir. Bu nedenle yurt dışına çıkmadan evvel garantici planlar yaparak, kendinize bir yapılacaklar listesi oluşturmak ve bu listeyi birden çok kez kontrol etmekte fayda var. Yurt dışına çıkmadan önce yapılması gerekenlerin başında vizeniz ve uçuş biletinizi kontrol etmek gerekiyor. Seyahat etmek istediğiniz yere göre değişkenlik göstermekle birlikte vize işlemleri için başvurduğunuzda size vize verilirken bu vizenin bir süresi oluyor.

Vize başvurusunda bulunurken, biletinizi önceden aldıysanız bunu vize başvurusundaki belgelerin arasına ilave ettiyseniz zaten vizem biletime göre verilmiştir diye düşünmeyin, kimi zaman vizelerin süresi ile sizin gidiş dönüş uçak bileti tarihleriniz tutmayabiliyor vizeler daha kısa süreler için verilebiliyor. Bu durumda yapmanız gereken ilk şey vize süresi ile aldığınız biletin dönüş tarihini karşılaştırmaktır. Biletinizi vizenizi aldıktan sonra temin edecekseniz aynı şekilde vize sürenize dikkat ederek almalısınız, aksi takdirde vizeniz bitmiş ve siz yırt dışında gittiğiniz ülkede yasa dışı olarak kalmaya devam ediyor olursunuz havaalanından da bu durumda çıkış yapmanıza izin verilmez genellikle.

Vizeniz ile bilet tarihlerinizin uyumluluğunu kontrol ettikten sonra; pasaportunuzun vizenin de yer aldığı kısmının bir fotokopisini çektirerek valizinizin gizli bir bölmesine yerleştirin. Yurt dışında çantanız/cüzdanınızın çalınması ihtimaline karşı kim olduğunuzu kanıtlayabilmek adına pasaportunuzun örneği muhakkak sizde bulunmalıdır. Eğer hırsızlığın sıkça görüldüğü bir yere gidiyorsanız tavsiyemiz bir para kesesi temin etmeniz, belki komik gelecektir ancak boynunuza astığınızda basit ip bir kolye gibi duruyor ve içine paralarınızı hatta pasaport fotokopinizi saklayabilirsiniz, olası hırsızlık durumlarında sürekli boynunuzda olacağından sizi bir süre idare edecek paranız yanınızda olacak demektir. Valiz hazırlarken seyahat edeceğiniz havayolu firmasının bagaj taşıma politikasını dikkatle okuyun, valiz ağırlığınızı muhakkak havaalanına gitmeden önce tarttırın, göz kararı zaten geçmez sınırı diye düşünmeyin. Havaalanına giderken yanınıza pasaport, kimlik, biletinizi aldığınızdan emin olun, yurt dışı çıkış harcı yatırmanız gerektiğini unutmayın, ve uçak kalkış saatinizden en az iki-iki buçuk saat evvel havaalanında olmaya çalışın.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi