Yurtdışı uçuşlarda güvenlik önlemleri

Yurtdışı uçuşlarında güvenliğin sağlanabilmesi, olumsuz ve istenmeyen durumlara karşı tedbir olması amacıyla uygulanması zaruri bir çok güvenlik önlemi bulunmaktadır. Güvenlik kontrolü yolcunun bileti aldığı andan itibaren başlamaktadır. Şüpheli durumlarda gereken yerlere bildirilmektedir. Yolcuların ve bagajlarının kontrolünde metal detektör cihazlarıyla ve elle arama yapılmaktadır. Sahibi belirlenmemiş bagajlar uçağa yüklenmemektedir. Bazı durumlarda bütün yolcuların eşyalarıyle birlikte uçağı boşaltmaları istenebilir ve uçağın aranması gerekebilir. Bagajlara, yetkisiz kişilerin dokunması ve içince gizlice sabotaj cihazlarının yerleştirilmesine olanak vermeyecek tedbirler alınmaktadır. Uçağa bincecek yolcular ile yüklenecek yükler mutlaka güvenlik kontronden geçirilmektedir.

Yurtdışı uçuşlarda yolcuların da uçuş öncesi veya esnasında dikkat etmesi gereken bazı kurallar vardır. Uçuş öncesinde, kişisel eşyaların ve çantaların yanından kısa süreli de olsa ayrılmak, çantaların sahipsiz olduğu izlenimi oluşturabilir ve güvenlik görevlilerince imha edilebilir. Bu nedenle, her yolcunun çantasını yanında bulundurması gerekmektedir. Dizüstü bilgisayar ve cep telefonu gibi elektronik cihazlar x-ray uygulamasından geçirebilir ve görevliler gerek görürse bu cihazların çalıştırılması ve yahud açılıp kapanarak kontrol edilmesi istenebilir. Uçakta taşınması yasak olan sıvı madde veya delici, kesici aletlerin kargoya verilecek çantaya koyulması gerekmektedir. Güvenlik kapılarından geçerken, saat, kemer, bozuk para gibi metalleri x-ray bandına bırakmak gerektiği için sıra beklerken hazırlık yapmak yolcuya zaman kazandıracaktır.

Yolcular çantalarını hazırlamadan evvel uçakta taşınması yasak olan madde ve eşyaların neler olduğunu öğrenmelidir. Her yolcu kendi bagajını kendi hazırlamalı ve başkası tarafından verilen çanta, paket gibi eşyaları hiçbir sebeple kabul etmemelidir. Havaalanında veya uçak içerisinde fark edilen her türlü şüpheli olay güvenlik birimlerine bildirilmelidir. Uçuş esnasında cep telefonlarının tamamen kapatılmış olması gerekmektedir. Uçakları olumsuz yönde etkileyen cep telefonları can güvenliği açısından mutlaka kapalı tutulmalıdır. Ayrıca uçak inerken, kalkarken veya kemer ikaz ışıkları yanarken her türlü elektronik cihazın (radyo, kaset çalar, laptop vb.) kullanılması yasaktır. Bu tür cihazların çalışır durumdayken yaydığı manyetik dalgalar uçaktaki bilgisayarlarda bulunan ve uçuş için gerekli olan tüm bilgilere silmeye sebep olacağı için kullanılmamasına özen gösterilmelidir.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi