Yurtdışı uçuşlarda yanınızda bulunması gerekenler

Yurtdışı için uçuş gerçekleştirdiğinizde mutlaka ama mutlaka yolcunun yanında bulundurması gereken belgeler olağanüstü hal durumunda değişiklik gösterebilirken, bu belgeler olmadan yurtdışına çıkmak mümkün olmamaktadır. OHAL’in olmadığı dönemlerde her yolcunun yanında bulundurması gereken belgelerin başında pasaport ve varış ülkesinin vizesi gelmektedir. Aktarmalı uçuşlarda transit vizeler gerekebilmektedir. Seyahat eden çocuk yolcuların kendi pasaportu olmalıdır ya da anne babasının pasaportuna kaydedilmiş olmalıdır. Tek başına seyahat eden çocuk için noter onaylı anne ve babasından kabul belgesi gerekmektedir. OHAL döneminde yurt dışı seyahatlerinde normal pasaportlu vatandaşlara meslekleri sorulmakta olup bunu kanıtlayacak bir belge istenmektedir. Bu nedenle yanınızda işyeri kimliği veya işyerinden alınmış bir belge bulundurmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra çalıştığınız şirket tarafınca onaylanmış yurtdışına çıkış izin belgesi de gerekmektedir.

Hiçbir yerde çalışmayıp yakınının sigortasından faydalanan vatandaşlar, emekliler ve bağkura bağlı olanlar sigorta dökümlerini hazır bulundurmalıdır. Kamu çalışaları kurum müdüründen ıslak imzalı olma suretiyle ‘yurt dışına çıkmasında herhangi bir engel yoktur’ yazılı bir belge alarak bu belgeyi yanında bulundurmalıdır. İşverenlerden iş yeri belgesi talep edilmektedir. Öğrencilerin ise öğrenci belgelerini yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Yeşil pasaport sahibi vatandaşların kurum çalışanı olduğu takdirde kurum yetkilisinden ıslak imzalı bir belge almaları ve vize ihlal bölümüne giderek GBT kontrolü yaptırmaları gerekmektedir. Aynı şekilde asker emeklileri de vize ihlal bölümünden pasaport ve uçak biletiyle kontrol yaptırmalıdır. Asker emeklilerinin ayrıca GBT kontrolünü de yaptırmaları gerekmektedir.

Anne veya babası sayesinde yeşil pasaporta sahip öğrenciler, öğrenci belgesinin yanı sıra pasaportu almaya hak kazandığı kişi çalışıyorsa bağlı olduğu il – ilçe kurumlarından yurtdışına çıkmasında herhangi bir engel olmadığına dair yazı bulundurmalıdır. Saydığımız bütün bu belgelerin geçerlilik süresinin geçmemiş olmasına dikkat edilmelidir. OHAL döneminde, ekstra önlemler alındığı için kontroller uzayabilir ve bu nedenle yolcuların OHAL döneminde uçuş saatinden en az 4 – 5 saat öncesinde havaalanında hazır bulunmaları gerekmektedir. Belgelerin eksiksiz ve problemsiz olması durumunda yurt dışına çıkışlarda herhangi bir sorun yaşanmayacaktır. Yurtdışına sorunsuz çıkabilmek için istenilen evrakları önceden hazırlayarak yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi