Yurtdışına giderken rahat etmenin yolları

Özellikle gençler arasında pek fazla kurulan yurtdışına çıkma hayali, yaygın kanaat olarak zor ve pahalı olduğu addedilerek, uzak bir ihtimal olarak görünmekte, ama seyahat uzmanı çalışanların tespit ve tüyoları bu kabulleri yanlışlar niteliktedir. Öncelikle ilk tavsiye olarak yanınıza olabildiğince az eşya almanız gerektiğini söyleyerek başlayalım. Seyahat rehberinizi bir kenara atın. Koca seyahat rehberini yanınızda taşımak yerine sadece ilgili yerlerin fotokopilerini yanınızda taşıyarak fazlalıklarınızdan kurtulun. Çocukların bulunduğu güvenlik ile ilgili kontrol sıralarına girmeyin, takım elbiseli insanların olduğu sıralarda bekleyin ve görün ne kadar hızlı geçeceğinizi. Az da olsa yabancı dil öğrenin. Sıkıcı rutine bağlamış turistik tur gezilerinden daha fazlasını arıyorsanız kendi seyahatinizi kendiniz ayarlamalısınız.

Tek başına seyahat ürkütücü ve hüzünlü gelebilir ama yeni insanlarla tanışabilmeniz ve kendinizi tanıyabilmeniz adına, yalnız başına seyahat, sizin için bir fırsat olabilir. İlginç bir tavsiye gibi gelebilir ama daha çok kapüşonlu giysileri tercih etmeye çalışın, çünkü şapkanızı bir yerlerde unutabilir veya düşürebilirsiniz. Uçakta ise vejetaryen ürünleri tercih etmeye çalışınki yağlı ve ağır yemeklerin midenizi bozmasına izin vermeyin. Ve kulak tıkacı! Uçağınızda veya kalacağınız otelde nasıl bir gürültü ile karşılaşacağınızı öngöremezsiniz. Böyle durumlar için çantanızda bulunduracağınız bir çift kulak tıkacı kurtarıcınız olacaktır. Eğer küçük çocuklarınızla seyahate çıkacaksanız, yanınıza tablet, DVD oynatıcı veya laptop alınki çocuklarınızı yol boyunca sakin tutup oyalayabilesiniz.

Yanınızda muhakkak peştamal veya şal bulundurun. Yağmur yağdığında kapüşon, plajda havlu, üşüdüğünüzde örtü, belinize çevirdiğinizde etek, hava soğuduğunda atkı olabilir. Yanınızda muhakkak kulaklık bulundurun; çenesi düşük komşunuz, ağlayan bebek ve horlayan adamları duymak istemiyorsanız tabi. Kıyafetleriniz rulo haline getirerek bavulunuza yerleştirin de, bavulunuzda açılan yer miktarını bir görün. Ama yalnız oraları gereksiz eşyalarla doldurmayın! Bir cüzdan veya bir el çantası bulundurun. Mümkünse ikisini birden taşımanız sizin için daha iyi olacaktır. Eğer cüzdanınızı hırsızlara kaptırırsanız bel çantanızda bulunacak olan kimlik ve paralarınızla seyahatinize devam edebilirsiniz. Bir de son olarak jet lag olmak istemiyorsanız, gitmeden önce varacağınız yere kendinizi endekslemeye başlamalısınız.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi