Yurtdışına ilk kez çıkacaklar için altın tavsiyeler

Uçak yolculuklarında yurtiçi ve yurtdışı oldukça büyük farklılıklar olmakla beraber, yurtdışına uçuşların en temel farklılıkları pasaport, yurtdışı harcı ve havalimanına önceden gitme zorunluluğudur. İlk tavsiyemiz havaalanına erken gitmeniz gerektiğiyle ilgilidir. Yurtdışına uçuşlarda, yurtiçi uçuşlara nazaran daha erken gitmek gerekmektedir, bu yüzden bilet saatinden en az iki saat önce havaalanında bulunmanız gerekmektedir. Çünkü check-in kontuarının erkenden kapanma riski vardır ve biletiniz yanabilir. En önemli tavsiyelerden biri olarak pasaportunuzu ve vizenizi muhakkak kontrol edin. Pasaportunuz ve uçak biletiniz muhakkak yanınızda olmalıdır. Pasaportsuz yurtdışına çıkış mümkün değildir. Gidiş ve dönüşünüz arasındaki süre fazla ve pasaportunuzun süresi az kaldıysa çıkışta sorunlar yaşayabilirsiniz. Yurt dışı çıkış harcı dekontunuzu, uçak biletinizi ve pasaportunuzu aldıktan sonra havaalanı dış hatlar terminalinde check-in işlemleriniz tamamlayabilirsiniz.

Erken gitme veya işlemlerin erken bitmesi halinde havalimanında bulunan free shoplarda güzel bir vakit geçirebilirsiniz. Burada pek çok bilindik markayı daha ucuza alabilirsiniz çünkü burada ürünlere daha düşük bir vergi ödenmekte. Ve yine bir altın tavsiye olarak yurtdışı çıkışınızdan önce, çıkış harcını önceden banka şubelerine yatırabilirsiniz. Yurtdışına çıkabilmeniz için 15 TL’lik yurtdışı harcını yatırmanız gerekmektedir.Bu işlemleri yaparken de pasaportunuz yanında olmalıdır. Ama böyle yerler tatil zamanların çok yoğun olduğundan yine işlemlerinizi daha önceden halletmekte fayda var. Şayet ödeme yaptıysanız, çıkış harcı dekontunuzu mutlaka yanınızda bulundurmalısınız.

Pasaport kontörlü yapılırken seyahatiniz ne sebeplerle yaptığınızla ilgili size sorular yöneltilecektir. Mantıklı ve sakin bir şekilde bu soruları cevaplandırın. Gideceğiniz ülkenin dilini bilemeyebilirsiniz, bu yüzden sorulara İngilizce cevaplar verebilirsiniz veya bilmiyorsanız İngilizce bilen birinden yardım alabilirsiniz. Uçak iniş yaptıktan sonra bagajınızı almaya sözlü ve yazılı uyarılarla yönlendirileceksinizdir. Ve bir sonraki altın tavsiye el çantanızda sıvı taşımamalısınız. Yurtdışı bagaj kontrolleri oldukça sıkı olduğu için deodorant, törpü, sıvı ürünler vb. şeyleri bavulunuzda bulundurun. Şirketten şirkete değişse de ortalama olarak bir yetişkin için bavul sınırı 20 kg’dır. Yanınızda muhakkak döviz bulundurmalısınız. Ve son olarak iletişimde sorun yaşamamak için, gitmeden önce telefonunuzun yurtdışına açık olup olmadığını kontrol ettirip, açık değilse açtırmanızı tavsiye ederiz

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi