Zonguldak Çaycuma havalimanı kuruluşu

Zonguldak şehrinde bulunan havalimanı işletmesi Özel Sivil Havacılık Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketine ait olup kuruluşu 2007 yılına denk gelmektedir ki Çaycuma ilçesinde hizmete giren alandan sadece yurt dışına uçulmaktadır. Çaycuma Havalimanı bölgeye ve özellikle Zonguldak şehrine gelen gurbetçi vatandaşlarımızın yolculuklarını kolaylaştırmak amacı ile 2007 yılında kurulmuş olup kuruluşu daha önce planlanmasına rağmen ancak bu yıla yetiştirilmiştir. Yıllık 500 bin kişilik bir kapasitesi bulunan havalimanında bulunan terminal binası yaklaşık olarak 1430 metrekarelik bir alana sahiptir. Havaalanı sınırlarında 30 metreye 1800 metre boyutlarında ve 85 PCN mukavemetinde beton kaplama bir adet pist bulunmaktadır. Pistin yanı sıra 18 * 60 boyutlarında taksi yolu ve 80 * 39 boyutlarında 1 uçaklık apron vardır.

Zonguldak-caycuma-havalimanı.jpg (640×478)

Havaalanına gelen ve giden vatandaşlarımızın araçlarını park etmeleri için 40 araç kapasiteli otopark bulunmaktadır. Zonguldak Çaycuma Havalimanında sadece Germania Airlines firması hizmet vermektedir. Alman havayolları olan Germania Airlines gurbetçi vatandaşlarımızı Almanya’nın Dortmund ve Düsseldorf şehirlerine taşımaktadır. Yaz aylarında artan yolcu talebinden dolayı seferler daha sıklıkla gerçekleştirilmektedir. Zonguldak’a yakın olan Karabük, Bartın illerinde bulunan vatandaşlar da havaalanı olarak Çaycuma’yı kullanmaktadır. Durum böyle olunca bölge halkının yurt içi yolculuk ihtiyacını karşılayacak seferlerin konulması gerekmektedir. Bu konu üzerine yetkililer çalışmalar yapmaktadır. Bölge vatandaşlarının taleplerini dikkate alan yetkililer gerekli olan çalışmayı yapacaklardır. Zonguldak milletvekilleri iç hat seferlerini başlatma konusunda bölge halkına taahhüt vermiş olup en kısa zamanda başlayacağını ifade etmişlerdir.

Kömür yatakları ile bilen Zonguldak şehri denizi ve doğal güzellikleri ile de saklı bir cennet gibidir. İç hat seferlerinin başlaması yörede saklı kalmış güzelliklerin turizme açılması anlamına gelir ki bu da bölgenin ekonomisini olumlu manada etkilemektedir. Şehirde görülmesi gereken yerler arasında Ayasofya Kilisesi bulunmaktadır. Kutsal akıl kilisesi olarak da bilinen kilise camiye çevrilmiş ve adı da Orhan Gazi olarak değiştirilmiştir. Ereğli ilçesinde bulunan ve zamanında ibadet alanı olarak kullanılan Cehennemağzı Mağarası mitolojik özelliğe sahiptir. Günümüzde akustik özelliğinden dolayı konserlerin verildiği mağaraların turistik değeri oldukça yüksektir. Sadrazam Köprülü Mehmed Paşa tarafından yaptırılmış olan Köprülü Camii, Filyos Nehri’nin olduğu alanda kurulmuş bir Filyos antik kenti, Ilıksu mahallesinde bulunan Kozlu kaplıcası kesinlikle görülmelidir.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi